logo
SGS DAV Centenary Public School
15 HMH Tibbi Road, Hanumangarh Town, Hanumangarh, Rajasthan-335513
Latest News  
 
ACHIEVEMENTS  

    D.A.V. CENTENARY PUBLIC SCHOOL

15- HMH, TIBBI ROAD, HANUMANGARH TOWN (RAJ)

Achievements of sports 2018-19

Sr. No.

NameTeam

Event Game

Class

Level

State

National

 

Age Cat.

Organized

By

Achievements

(Gold Medal

Silver Medal

Bronze Medal

Participation)

1

Jaivardhan Kasnia

Boxing

12th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Gold Medal

2

Gurvinder Dhillon

Judo

12th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

3

Arshdeep Kaur

Kho-Kho

12th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

4

Yukti Sharma

Kho-Kho

12th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

5

Priyanka

Kho-Kho

10th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

6

Diksha Chhabra

Kho-Kho

11th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

7

Muskan Gaur

Kho-Kho

11th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

8

Rachita

Kho-Kho

9th

National

U-19

DAV CMC, New Delhi

Bronze Medal

9

Arshdeep Kaur

Kho-Kho

12th

State

U19

State Govt. of Rajasthan

Gold Medal

5

Arshdeep Kaur

Kho-Kho

12th

Cluster

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

6

Yukti Sharma

Kho-Kho

12th

Cluster

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

7

Rachita

Kho-Kho

9th

Cluster

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

8

Priyanka

Kho-Kho

10th

Cluster

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

9

 

Manmeet Kaur

 

Kho-Kho

 

9th

Cluster

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

10

Prachi

Kho-Kho

12th

Cluster

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

11

Muskan Gaur

Kho-Kho

11th

Cluster

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

12

Diksha Chhabra

Kho-Kho

11th

Cluster

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

13

Sanjana

Kho-Kho

9th

Cluster

 

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

 

14

Prineeta Sekhawat

Kho-Kho

9th

Cluster

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

 

15

Ritu

Kho-Kho

11th

Cluster

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

 

16

Akshita Garg

Kho-Kho

8th

Cluster

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Gold Medal

 

17

Ritish Mittal

Judo

12th

Zonal

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Silver Medal 

 

18

Smile Soni

Judo

10th

Zonal

 

U-17

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Silver Medal 

 

19

Yukti Sharma

Judo

12th

Zonal

 

U-19

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Bronze Medal

20

Kasish Setia

Judo

10th

Zonal

 

U-17

CBSE Inter-School Sports & Games Competition

Bronze Medal

21

1  Sahil

2 Madhusudan

3  Deepanshu

4  Jaivardhan

5 Sagar

6  Sukhman

7 Harman Singh

8  Prakhar Soni

9  Allabaksh

10  Sanjay

11 Amrinder

12 Rahul

 

Basketball

10th

District

U-19

School Games Federation Of India

Gold Medal

22

Sahil Singha

Swimming

50m free style,

50m breast stroke,

100 m free style

11th

District

U-19

School Games Federation Of India

Gold Medal

23

Ritish Mittal

Judo

12th

District

 

U-19

School Games Federation Of India

Gold Medal

 

24

Aryan

Judo

8th

District

 

U-17

School Games Federation Of India

Gold Medal

 

25

Raghav Nagpal

Judo

11th

District

 

U-17

School Games Federation Of India

Gold Medal

 

26

Kasish Setia

Judo

10th

District

 

U-17

School Games Federation Of India

Gold Medal

 

27

Gurvinder Dhillon

Judo

12th

District

U-19

School Games Federation Of India

Silver Medal

28

Manish Karamchandani

Judo

11th

District

U-17

School Games Federation Of India

Silver Medal

29

Gautam Verma

Judo

9th

District

U-17

School Games Federation Of India

Silver Medal

30

Smile Soni

Judo

10th

District

U-17

School Games Federation Of India

Silver Medal

31

Karan Dhaka

Judo

10th

District

U-17

School Games Federation Of India

Silver Medal

32

Baljeet Singh

Judo

12th

District

U-19

School Games Federation Of India

Bronze Medal

33

Navratan Yadav

Judo

12th

District

U-19

School Games Federation Of India

Bronze Medal

34

Kuldev

Judo

10th

District

U-17

School Games Federation Of India

Bronze Medal

35

Laxman

Judo

8th

District

U-17

School Games Federation Of India

Bronze Medal

36

Jashandeep Singh

Judo

10th

District

U-17

School Games Federation Of India

Bronze Medal

37

Ritu

Judo

11th

District

U-19

School Games Federation Of India

Bronze Medal

38

Yukti Sharma

Judo

12th

District

U-19

School Games Federation Of India

Bronze Medal

39

Prickashit

Judo

7th

District

U-14

School Games Federation Of India

Bronze Medal

40

1 Madhusudan

2 Sahil

3 Karan

4 Deepak

5 Shantanu

6 Deepak M.

7 Amrinder

8 Deepanshu

Basketball

……

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

Participation

41

Navratan

Judo

12th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

42

Aryan

Judo

8th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

43

Goutam Verma

Judo

9th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

44

Ritish Mittal

Judo

12th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

45

Jashandeep Singh

Judo

10th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

46

Raghav Nagpal

Judo

11th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal  

47

Karan Dhaka

Judo

10th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

48

Baljeet Singh

Judo

12th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

49

Sahil Singha

Swimming

11th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

50

Sukhman Singh

Wrestling

11th

Zonal

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal 

51

Arshdeep Kaur

Kho-Kho

12th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

52

Arshdeep Kaur

Kho-Kho

12th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

53

Yukti Sharma

Kho-Kho

12th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

54

Rachita

Kho-Kho

9th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

55

Priyanka

Kho-Kho

10th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

56

Manmeet Kaur

Kho-Kho

9th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

57

Prachi

Kho-Kho

12th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

58

Muskan Gaur

Kho-Kho

11th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

59

Diksha Chhabra

Kho-Kho

11th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

60

Sanjana

Kho-Kho

9th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

61

Prineeta Sekhawat

Kho-Kho

9th

Cluster

 

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

62

Ritu

Kho-Kho

11th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

63

Akshita Garg

Kho-Kho

8th

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

64

Sahil Singha

Swimming

11th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

65

Sukhman Singh

Wrestling

11th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

66

Jaivardhan Kasnia

Boxing

12th

Cluster

U-19

DAV CMC, New Delhi

Gold Medal

 

Navratan

Judo

12th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

Aryan

Judo

8th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

51

Goutam Verma

Judo

9th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

Ritish Mittal

Judo

12th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

Jashandeep Singh

Judo

10th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

Raghav Nagpal

Judo

11th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

Karan Dhaka

Judo

10th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

Baljeet Singh

Judo

12th

Cluster

U19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal

 

1 Madhusudan

2 Sahil

3 Karan

4 Deepak

5 Shantanu

6 Deepak M.

7 Amrinder

8 Deepanshu

9 Allabaksh

10  Nitesh

11 Hardik

Basketball

….

Cluster

U-19

DAVCMC New Delhi

Gold Medal